Az Esz-dúr concerto zengzetes zenekari tuttijaival, markáns témáival, csillogóan virtuóz szólóival manapság a leggyakrabban megszólaló zongoraversenyek egyike, kevesen tudják azonban, milyen új hangot, új szellemet hozott ez a mű a klasszikus zongorakoncert-irodalomba. Lisztnek ugyanis sikerült a maga új, nagyromantikus zenéjének megfelelő, a változatosságot és szerves egységet egyidejűleg biztosító új formai megoldást kialakítania, melyet a kedvenc zongoristatanítványnak, Hans von Bronsartnak komponált A-dúr műben csak tovább tökéletesített. Az egytételes versenymű mintáját követi a brutálisan nyers, a középkori Dies irae szekvenciát feldolgozó Haláltánc, és a legkevésbé elterjedt, pedig a legtöbb magyar vonatkozással bíró Magyar fantázia is: a darabot Liszt egyik kiadatlan magyar rapszódiájának felhasználásával írta, 1853-as pesti bemutatóján pedig a szerző veje, Hans von Bülow zongorázott, és Erkel Ferenc vezényelt. Ezúttal, ezen a kivételes állóképességet és technikai felvértezettséget igénylő koncerten a Keller András vezette Concerto Budapest és Balázs János közös játékát hallhatja majd a közönség.
Liszt Ferenc négy zongoraversenye egy koncerten, egyetlen szólista előadásában – talán nem túlzunk, ha zenetörténeti jelentőségűnek és rendkívülinek tituláljuk a 2022-es Cziffra Fesztivál gálaestjét.
Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész kezdeményezésére 2017 óta minden évben átadják a Cziffra György Fesztivál díjait. A 2022-es évben a Fesztivál Gálakoncertjén a díjazottak ismét ünnepélyes keretek között vehetik át az elismerést.
MŰSOR
Liszt: 1. (Esz-dúr) zongoraverseny S.124; 2. (A-dúr) zongoraverseny
***
Liszt: Magyar Fantázia, Haláltánc
Közreműködik: Balázs János, Concerto Budapest, vezényel: Keller András
Műsorvezető: Bősze Ádám
Kiemelt szponzor: MVM
(A Cziffra György-emlékév és a Concerto Budapest közös koncertje)
Az esemény a Cziffra György-emlékév keretében kerül megrendezésre. Magyarország Kormánya a 20. század egyik legkiemelkedőbb zongoraművészének centenáriumát hivatalos emlékév keretében ünnepli, az UNESCO pedig felvette a közösen ünnepelt évfordulók sorába.
A Cziffra György-emlékév a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósul meg.